11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Sukces ten nie byłby możliwy bez walki pełnej poświęcenia, bohaterstwa i wiary nie tylko na polach bitew, ale także podczas codziennych zmagań.

„Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje.”

Dzisiejszy jubileusz, jakim jest 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości należy świętować radośnie w jedności i pojednaniu. Sprawa jest niewątpliwie bardzo bliska sercom wszystkich Polaków żyjących w kraju jak i poza jego granicami, dlatego niech każdy obywatel cieszy się, raduje i bierze udział w obchodach organizowanych w wielu miastach Polski. Niech bohaterzy narodowi, dzięki którym na co dzień porozumiewamy się w języku polskim nigdy nie zostaną zapomniani.

 

Tekst pochodzi z albumu Prawa i Sprawiedliwości „Patriotyzm Solidarność Nowoczesność”