W dniu 6 marca br., w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, przy ul. Gdańskiej 100/102, odbędzie się IV Finał Konkursu ,,Żołnierze Wyklęci – obudźcie Polskę!”

Warto przypomnieć, że Finał kończy czwartą edycję konkursu, organizowanego przez  parlamentarzystów z województwa łódzkiego tj. Senatora RP Rafała Ambrozika, Senatora RP Przemysława Błaszczyka, Senatora RP Macieja Łuczaka, Senatora RP Michała Seweryńskiego, Posła na Sejm RP Waldemara Budę, Posła na Sejm RP Piotra Polaka oraz Posła na Sejm RP Roberta Telusa. W tym roku do Finału przystąpi aż 47 uczniów z powiatów, które podzielone zostały na regiony:

Pierwszy etap regionalny odbył się w Zespole Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy i wzięli w nim udział uczniowie z powiatów: poddębickiego, łęczyckiego, łowickiego, kutnowskiego.

Drugi etap regionalny odbył się w budynku Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK im. Teodora Kubiny w Wieluniu i wzięli w nim udział uczniowie z powiatów: sieradzkiego, wieluńskiego, wieruszowskiego, pajęczańskiego, zduńskowolskiego.

Trzeci etap regionalny miał miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym w Łasku. Z tematyką Niezłomnych zmierzyli się uczniowie z powiatów: łaskiego, pabianickiego, zgierskiego.

Czwarty etap regionalny odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie i przystąpili do niego uczniowie z powiatów: rawskiego, skierniewickiego, opoczyńskiego, tomaszowskiego, radomszczańskiego, bełchatowskiego, piotrkowskiego.

Ostatni etap regionalny odbył się w Gimnazjum nr 19 im. gen M. Zaruskiego w Łodzi i objął szkoły z powiatów: Łódź m. npp., łódzki wschodni, brzeziński.

Konkurs organizowany w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych został objęty Patronatem Narodowym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę oraz przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Łodzi.

Laureaci oraz uczestnicy konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody.

Już w najbliższy poniedziałek dowiemy się, kto tym razem najlepiej poznał historię Żołnierzy Niezłomnych.

Program konkursu:

11.00 – rozpoczęcie

11.15-12.15 – test

12.20 -13.20 – wykład IPN

13.40 – wręczenie nagród

14.30 – zakończenie.