15 lipca 2016 roku delegacja Senatu RP złożyła wizytę w Londynie, gdzie spotkała się z tamtejszą Polonią.

W skład delegacji weszli: Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Senatorowie RP Maciej Łuczak, Grażyna Sztrak, Artur Warzocha, Anna Maria Anders, Jerzy Fedorowicz, Jan Maria Jackowski, Małgorzata Kopiczko, Andrzej Pająk, Kazimierz Wiatr odbyli wizytę z Polonią i Polakami w Londynie.

Ponadto Marszałkowi Senatu w czasie wizyty towarzyszyli m.in. wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, szef gabinetu prezydenta i działającego w Kancelarii Prezydenta Biura ds. Kontaktów z Polakami za Granicą – Adam Kwiatkowski oraz szef sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą – Michał Dworczyk.

W czasie pobytu delegacja wizytowała w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym, gdzie odbyły się spotkanie z kierownictwem POSK oraz Biblioteki Polskiej, a także z  Polską Macierzą Szkolną. Po spotkaniu delegacja wyruszyła do Instytutu J. Piłsudskiego, a następnie do Ogniska Polskiego. Tam senatorowie uczestniczyli w spotkaniach m.in. z ks. prał. S. Wylężkiem – rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, Panią Prezydentową K. Kaczorowską, P. H. Miziniakiem z Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych/ Zjednoczenie Polskie w WB/ Zjednoczenie Polek, P.T. Stenzel z Zjednoczenia Polskiego w WB, Dh Przew. R. Rospędzihowski przedstawiciela ZHPpGK, P.A. Błonskim, P.N. Kelsey z Ogniska Polskiego oraz P. M. Zastawnym ze Stowarzyszenia Techników Polskich w WB.

Kolejnym przystankiem był Instytut Polski i Muzeum im. gen .W. Sikorskiego. Następnie delegacja przejechała do Kościoła pod wezwaniem św. A. Boboli, gdzie złożyła kwiaty pod tablicami Prezydenta R. Kaczorowskiego oraz gen. W. Sikorskiego.

Po złożeniu kwiatów odbyło się spotkanie z mediami polonijnymi, a także przedstawicielami polskiej społeczności w Ambasadzie.

Głównym celem spotkania z Polonią i Polakami w Londynie była rozmowa nt. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Marszałek i senatorowie wsłuchiwali się w oczekiwania naszych rodaków po referendum, a także zapoznali się problemami rodaków mieszkających na Wyspach. Ponadto podczas spotkań zostały poruszone kwestie dotyczące m.in. funduszy dla Polonii i Polaków mieszkających w tym przypadku w Wielkiej Brytanii. Marszałek Karczewski zapewniał, że obecne fundusze na opiekę nad Polonią wróciły do Senatu. Przyznał jednak, że będzie starał się je zwiększyć, aby wesprzeć Polaków mieszkającym m.in. na Wschodzie czy właśnie w Wielkiej Brytanii.

Co więcej, Marszałek Senatu zapewnił, że w razie powrotu Polaków z Wielkiej Brytanii, resort pracy opracowuje specjalne programy pod kątem osób powracających z zagranicy. Tym samym podkreślił, że dla rządu liczy się każdy obywatel niezależnie od tego czy mieszka w kraju, czy poza jego granicami.

Tego samego dnia, w późnych godzinach nocnych delegacja wróciła do Polski.