Maciej Łuczak jest rodowitym pabianiczaninem. Edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej w Bychlewie, później uczył się w pabianickiej SP nr 15. Ukończył Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Ksawerowie. Jest absolwentem Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

Przez 10 lat był szefem w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geograficznej i Kartograficznej w Pabianicach.

W 2009 wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości, objął funkcję pełnomocnika powiatowego partii.

Wiceprezydent Pabianic

W listopadzie 2014 roku został radnym powiatu pabianickiego z ramienia PiS, a w styczniu 2015 roku wiceprezydentem Pabianic. Kierował m.in. Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami, Wydziałem Urbanistyki czy Punktem Obsługi Inwestora.

Podczas pracy w ratuszu dał się poznać jako aktywny i kreatywny urzędnik. Maciej Łuczak nawiązał współpracę z Mirosławem Gojdziem, kierownikiem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP W Atenach. Rozmowy zaowocowały spotkaniem Macieja Łuczaka z Anastasiosem Marinosem, wiceburmistrzem gminy Zakintos, podczas którego zadeklarowano zamiar podpisania umowy o współpracy ze szczególnym uwzględnieniem wymiany gospodarczej. Delegacja z greckiej wyspy gościła również w Pabianicach.

Maciej-Łuczak-1

Dzięki inicjatywie podjętej przez wiceprezydenta Łuczaka, grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Gdańskiej we wrześniu 2015 roku odbyła staże i praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach greckich związanych z hotelarstwem, gastronomią jak i logistyką.

Jako wiceprezydent zajmował się przygotowywaniem gruntów pod stworzenie pabianickiej strefy ekonomicznej, nadzorował remonty pabianickich ulic. Z jego inicjatywy powstał bezpłatny parking przy szpitalu.

Wybór na Senatora

W październiku 2015 roku Maciej Łuczak został wybrany w wyborach bezpośrednich na Senatora RP.  Startował z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 26, do którego należą powiaty: pabianicki, łaski i zgierski. Kandydat PiS zdobył 42,98 % głosów, pokonując faworyta, senatora trzech kadencji – Andrzeja Owczarka z Platformy Obywatelskiej (40,32%). Pokonany został też przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego – Wojciech Brzeski (16,70%).

Życie rodzinne

Maciej Łuczak ma żonę i córkę. W wolnym czasie grywa w tenisa ziemnego, lubi oglądać skoki narciarskie, a najchętniej uprawianym sportem są… pojedynki szachowe ze szwagrem.